E-R: 12:00-15:00

Järgmine röst: 28.02

Helista meile:  +372 559 312 88

Ventus kohvi röstikoda

Vormista tellimus
Ostukorv
00€

Ostukorv

Kus ja milles hoida kohvi?

Kus ja milles hoida kohvi?

Kuidas õigesti hoida ja säilitada kohvi? Mille sees? Kus? Mis temperatuuril? Need küsimused ei anna rahu paljudele kohvi hindajatele üle kogu maailma. Iga üks meist tahab, et kohvi jääks võimalikult kauaks oma tippvormi.


Vastuseid otsides me pöördume raamatute poole, foorumite, küsime nõu tuttavatelt ,ja kui veab, siis küsime ka kohvi ekspertitelt nõu. Kahjuksinformatsioon, mida võime saada, võib olla tegelikusele vastupidine ja jäetakse palju ruumi oletamisele.
Selles blogis üritame saada „i” tähele punkti peale. Pärast suure hulga informatsiooni analüüsimist, mille saime enamasti internetis inglise keelsetes avarustes, moodustasime enam vähem täieliku ülevaate sellest, kuida sõigesti hoida ja säilitada kohvi, ja me rõõmuga jagame Teiega saadud teadmisi.


Esimese asjana tahaks rääkida sellest, et tuleb teha vahet pikaajalisel ja lühiajalisel kohvi säilitamisel. Lühiajaliseks säilitamiseks – palju levinum juhtum- sobivad ühed tingimused, pikaajaline säilitamine vajab täiesti teisi tingimusi.


Üldiselt vajadus säilitada kohvi värskust ja aroomi pikaajalisemalt ei teki nii tihti, ja ilmselt vaid siis, kui ostate suurema koguse ette ära. Suurtemate koguste varumiseks võivad olla erinevad põhjused – Te kasutasite soodsat pakkumist ja ostsite kilo-kaks tulevikuks või näiteks Teie linnas ei ole kohvi röstijaid ja Te tellite kohvi kuskilt kaugemalt (võib-olla välismaalt).


Juhul, kui selleks ei ole erilist vajadust, siis ei ole soovitatav kohvi suurtemates kogudes varuda. Mõistlikum oleks osta kohvi sellises koguses, mida tarbite 7-14 päeva jooksul ära. Siis ka värske kohvi maitse ja aroom igal tarbimisel on intensiivsuse tipus. Tuleks meeles pidada, et kohvi hakkab haihtuma põhimõtteliselt kohe peale rösti. Tuletame ka meelde, et mõistlikum oleks osta mitte eelnevalt jahvatatuna, vaid pigem ubadena.


Vaatame üle, milised välised jõud suudavad mõjutafa kohvi värskusele, vastavalt ka maitsele ja aroomile. Kõige hävitavamalt mõjuvad kohvile õhk, niiskus, soojus ja valgus. Kusjuures just sellises järjekorras. Milles siis tasub kohvi hoida, et pakkuda kohvile parimat kaitset?
MILLES SÄILITADA?
1.KOHVIPAKK


Esiteks need kotid ei lase teisi lõhnu kohvile ligi ja see on väga tähtis, arvestades, et kohvi omab poorilist struktuuri ja lõhnad imanduvad väga kergelt, eriti vänged lõhnad. Teiseks sellised pakendid ei lase õhul liikuda ja tänu ventiili olemasolule saavad gaasid vabalt värskest kohvipakist väljuda. Kolmandaks saab kohvipakki kokku rullida või tõmblukuga sulgeda, lastes üleliigse õhu välja ning seeläbi vähendada eeterlike õlide oksüdatsiooni protsesse ubade sees, mis kannavad värske kohvi maitset ja aroomi. Neljandaks need kaitsevad valguse ja niiskuse eest.
2.PURGID


Veidi vähem eelistatav, kuid üsna vastuvõetav viis – keraamilised ja klaaspurgid. Äärmiselt soovitatav oleks, et sellistel purkidel oleksid tihedalt sulguvad kaaned silikoontihenditega, välistamaks õhu pääsemist purki. Need samuti ei lase lõhnu ligi ja kaitsevad ube niiskuse eest. Kasutades klaaspurki on tähtis, et see ei oleks läbipaistev või siis tuleb hoida purki pimedas kohas. Purkidel on ka mõned puudused. Kohvi ei ole soovitatav kohesel purki üle kallata, vaid röstimisest vähemalt paari päeva pärast, andes võimalust gaasidel väljuda väsketest ubadest. Koos kohviga te paratamatult lukustate purki õhku, seega lastes oksüdatsiooni protsessidel jätkuvalt tekkida. See ei ole väga tõsine faktor, et täielikult keelduda purkidest, kuid neid faktoreid tuleb meeles pidada.
3.PLASTMASS- JA METALLKONTEINERID


Need on kõige vähem soovitatavad variandid kohvi säilitamiseks. Arvatakse, et võivad kohvile edasi anda soovimatuid maitseid. Ilmselt on kõigil „mälus” nende materjalide lõhnad.
KUS HOIDA?


See küsimus jaguneb kaheks osaks – kus hoida kohvi, mida te tarvitate regulaarselt ning kus hoida kohvi, mida te ei planeeri tarbida kohesel, vaid soetasite tulevikuks.
1.KAPP


„Igapäevase” kohvi hoidmiseks on parim koht tavaline köögikapp. Seal on kõige soodsamad kohvi säilitamise tingimused – õige temperatuur, kaitse valguse eest, niiskuse ja soojuse puuduminine. Kui te hoiate kohvi läbipaistvas nõus, siis on parem kasutada kappi, mida te nii tihti ei avagi, et mitte anda võimalust valgusel kohvi mõjutada. Samuti ei tasu hoida kohvi kapis, mis asub pliidi läheduses või kohas, kuhu päevasel ajal päike pääseb
2.KÜLMKAPP


Ärge hoidke kohvi külmkapis! See on kõige ebasobilikum koht kohvi hoidmiseks. Kaitsta kohvi niiskuse eest ja erinavate lõhnade imbumise eest on külmkapis raske. Külmkapis olev temperatuur ei ole piisavalt külm, et kohvi säiliks pikaajaliselt. Kohvi maitsele ja aroomile mõjub kõige kahjulikumalt see, kui kohvi tõstetakse korduvalt külmkapist välja ja sisse tagasi. Kui avada konteiner toatemperatuuril, mis on seisnud külmkapis, siis tekib kohvi peale kondensaat, mis hiljem imbub kohviubadesse. See kehtib veelgi rohkem sügavkülma kohta! Ärge kunagi hoidke kohvi, mida te tarbite regulaarselt, külmkapis või sügavkülmas, kui teie eesmärk pole just hävitada kohvi nii kiiresti kui saab.
3.SÜGAVKÜLM


Kui sügavkülm ei ole sobilik „igapäevase” kohvi säilitamiseks, siis pikaajaliseks säilitamiseks on see ilmselt parim koht. Paljud kohvieksperdid soovitavad kohvi külmutada kohe peale röstimist. Vastasel juhul ei suuda külmutus pikendada kohvi värskuse iga.


Kui Teil tekib vajadus ikkagi säilitada kohvi värskust pikaajalisemalt, siis hoidke seda sügavkülmas, kuid järgige neid reegleid:
  1. Kohv peab olema hästi pakitud, välistades õhu sattumist paki sisse, ning mitte läbipaistvasse pakendisse.
  2. Kohvi ei tohiks tihti külmikust välja võtta. Proovige vähem avada sügavkülmikut ja just seda sahtlit, kus parasjagu säilib kohvi.
  3. Peale sügavkülma ja enne kohvi valmistamist peaks see saavutama toatemperatuuri. Külmad kohvioad või külmalt jahvatatud kohv võivad alandada ka joogi temperatuuri ning takistab õiget ekstraktsiooni ja ka „crema” tekkimist espressol.
  4. Sügavkülmas säilitada tohiks kuni 2 kuud.


Järeldused


  • Üritage soetada kohv sellises koguses, et te tarbiks seda 1-2 nädala jooksul, et kohvi maitse ja aroom säilik tipptasemel. Ei ole mõtet varuda kohvi, kui selleks ei ole otsest vajadust.
  • Kõige kauem säilib kohvi värskena fooliumpakendis, gaaside väljumiseks mõeldud klapiga ja tõmblukuga.
  • Optimaalsed kohvi säilitamise tingimused (igapäevase kohvi puhul) – toatemperatuur, kohv mis on kaitstud sooja, niiskuse ja valguse eest. Köögikapp- parim variant.
  • Kohv, mis on ostetud varuks, säilitage sügavkülmas, järgides kindlasti eespool nimetatud reegleid! Kui te kavatsete aeg-ajalt tarbida varutud kohvi, siis soovitatav on enne jagada kohvi portsionideks ning säilitage neid eraldi.
Dima kohviröstija Posted by Dima kohviröstija